gamasms قانون حمایت از سازندگان پایگاه های داده
ارسال پیامک بین المللی

سامانه پیامک گاما

سامانه اس ام اس   پاسخگویی 24 ساعته : 26410617-26410616 (021)

نام کاربری :     
رمزعبور : ورود به پنل

قانون حمایت از سازندگان پایگاه های داده

 

پيش‌نويس لايحه

«قانون حمايت از سازندگان پايگاههاي داده»
ويرايش اول

دبيرخانه شوراي عالي انفورماتيك كشور - 1380
گزارش توجيهي پيش‌نويس لايحه قانون حمايت از سازندگان پايگاههاي داده

دبيرخانه شوراي عالي انفورماتيك كشور
سيستم هاي جديد اطلاع رساني داراي طبيعتي دوگانه هستند، از يك طرف براي توليد آنها منابع اقتصادي زيادي صرف مي‌شود از طرف ديگر كپي برداري از آنها بسيار سهل و آسان است و ممكن است زحمات چندين ساله يك شركت در كسري از دقيقه به سرقت (ادبي) رود. اهميت اقتصادي و اجتماعي- فرهنگي اين سيستم ها به حدي زياد است كه اگر آنها را از كل سيستم هاي كامپيوتري منتزع كنيم بسياري از فعاليتهاي مهم و قابل توجه فضاي سيبرنتيك معطل خواهد ماند. اين اطلاعات عمدتاً از طريق لوح فشرده و سيستم درون‌خط (آنلاين) يا آفلاين و يا خدمات ويدئو و اديوتكس در دسترس عموم قرار مي‌گيرد و امروزه بخش مهمي از ساز و كار هر جامعه پيشرفته است.
در ايران نيز سالهاست به طور جسته و گريخته از اين توانايي استفاده مي‌شود و بازار اقتصادي قابل توجهي براي گسترش آن وجود دارد، اما متأسفانه بدليل فقدان يك سيستم حقوقي حمايت كننده، ضمانتي براي تأمين حقوق سازندگان اين پايگاهها وجود ندارد و بالطبع انگيزه و زمينه اي براي شكوفا شدن استعدادهاي بالقوه در ايران به وجود نمي‌آيد، اثر مخرب آن به شكل نقض گسترده حقوق سازندگان داخلي و خارجي چهره مي‌نماياند كه در درازمدت به ضرر گسترش فن‌آوري و ورود نوآوريهاي جديد جهاني در ايران است.
اين پيش‌نويس تحت عنوان «لايحه قانون حمايت از سازندگان پايگاههاي داده» براي تأمين نيازهاي قانوني فوق تدوين شده و مكملي براي قانون حق تأليف نرم افزارها خواهد بود.

پايگاه داده مثال خوبي است از نگرش متفاوت سيستم هاي حقوقي حق تأليف در جهان. به عنوان مثال، همه كشورهاي اروپايي در برقراري رژيم حمايتي حق تأليف از پايگاههاي داده متفقند اما سطح حمايت قانوني را بسيار متفاوت اعمال مي‌كنند. در انگلستان براي حمايت حق تأليف فقط كافي است كه اثر اصيل باشد يعني از اثر ديگري كپي نشده باشد. بنابراين پايگاههاي داده تحت حمايت اين قانون خواهند بود مشروط بر اين كه مستقيماً و به عنوان يك كل از پايگاه داده ديگري كپي نشده باشند. اقلام مجزا مندرج در پايگاه داده ممكن است كه آزادانه در دسترس باشند اما تجميع آنها براي منظور حمايتي حق تأليف كفايت مي كند. اين امر به دكترين «عرق جبين» (sweat of the brow) معروف است.
اما در همه كشورها اينگونه نيست. به عنوان مثال براي آنكه اثري تحت حمايت قانون حق تأليف آلمان قرار گيرد بايد سطح بالايي از اصالت را دارا باشد. اما ساير كشورها از آلمان سطح كمتري را براي حمايت قايل هستند گرچه هنوز هم به اين اصل وفادارند كه اثر تحت حمايت حق تأليف بايد شامل «نمودي از شخصيت نويسنده» باشد (در مورد مباحث نظري حق تكثير/حق مولف به خبرنامه هاي شماره 75 و 76 مراجعه نماييد).
يك پايگاه داده مثل فهرست تلفن، به سبب تنظيم الفبايي فهرست اسامي، شرط لازم را براي اجراي دكترين «عرق جبين» دارد اما هنوز وصف يا نمودي از شخصيت نويسنده آن نيست. اين نوع پايگاه داده تحت حمايت قانون حق تأليف انگلستان قرار مي‌گيرد اما در بسياري از كشورهاي اروپايي و حتي ايالات متحده امريكا با توجه به رأي ديوان عالي كشور Feist Publications Inc.V.Rural Telephone Service Co. Inc. (1991) تحت حمايت قرار نخواهد گرفت. در نتيجه همين ناهماهنگي ها، مسئله حمايت هماهنگ از پايگاه داده الكترونيكي براي اولين بار در گزارش سبز (Green Paper) سال 1988 كميسيون جوامع اروپايي مورد توجه قرار گرفت. در سيزدهم مي 1992 كميسيون جوامع اروپايي پيشنهاد دستورالعمل شورا براي هماهنگي در حمايت قانوني از پايگاههاي داده را ميان كشورهاي عضو ارائه كرد. اين دستورالعمل حاصل 4 سال كار مداومي بود كه با كسب اطلاعات از بخشهاي مختلف اقتصادي جامعه بدست آمد. كميته اقتصادي و اجتماعي كميسيون در 24 نوامبر 1992 نظر خود را راجع به اين دستورالعمل اعلام داشت و متعاقب آن پيشنهاد اصلاحي در چهارم اكتبر 1993 COM(93) 464final-SYN393)) و در نهايت دستورالعمل 11 مارچ 1996(Directive 96/9/EC) تصويب شد. اين دستورالعمل فقط پايگاههاي داده را موضوع حمايت قرار داده و نرم‌افزارها را از شمول آن خارج ساخته است. 
WIPO نيز در كنفرانس ديپلماتيك سال 1996 راجع به مسايل خاص حق تكثير و حقوق همجوار، معاهده اي راجع به مالكيتهاي فكري در خصوص پايگاههاي داده معرفي كرد. در اين معاهده راجع به حقوق خاص (sui generis) مشابه با دستورالعمل اتحاديه اروپايي تمركز شده و هرچند هنوز اين معاهده به اجرا درنيامده اما كشورهاي شركت كننده تعهد كردند راجع به ادبيات آن كار بيشتري صورت دهند.
در امريكا نيز لايحه حمايت خاص مشابه حمايتهاي قانوني در اتحاديه اروپا در مي 1996 به كنگره ارائه شد كه در صورت تصويب نهايي، شاهد يك حمايت جهاني از پايگاههاي داده خواهيم بود.
«تجمع و آرايش» ((selection and arrangement در صورتي تحت حمايت قرار خواهد گرفت كه «اصيل» باشد يعني نتيجه خلاقيت فكري مولف باشد. اما اگر پايگاه داده جامع بوده و آرايش محتواي آن به وسيله نرم افزار مديريتي آن انجام شود، حمايت از منافع صرفاٌ اقتصادي –هزينه هاي ورود و مطابقت اطلاعات و...- مورد انتظار خواهد بود كه با توجه به نو بودن اين صنعت راه درازي براي رسيدن به سطح حمايتي مطلوب وجود خواهد داشت. 
رهيافت دستورالعمل اتحاديه اروپايي و آراء صادره در ايالات متحده و نگرش صريح كنوانسيون برن كه به اصالت «تجمع و آرايش » اهميت داده، مبين يك اقدام هماهنگ حقوقي در حمايت از اين پديده نسبتاٌ جديد است.
برخي از منابع مهم براي تهيه اين پيش‌نويس عبارتند از: دستورالعمل كميسيون جوامع اروپايي (راجع به تفكيك اصولي دو سطح حمايت و همچنين ديباچه مفصل و مهم آن)، قانون حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان سال 1348 (بهره برداري منصفانه و مجازاتها)، كنوانسيون برن (مجوز قهري و مدت زمان حمايت، و گروه بندي آن)، ايالات متحده (در بخش ضمانتهاي اجرا و تعيين خسارات قطعي و قضايي) و قانون حق مولف فرانسه سال 1997 (تفكيك اشخاص سازنده).
منتظر شنيدن نظرات اصلاحي خوانندگان اين لايحه خواهيم بود و در آينده نزديك شرح مفصل مواد قانوني را به اطلاع خواهيم رساند. لطفاً نظر خود را به آدرس زير ارسال نماييد:
فاكس: 98212228022+
تلفن: 5-2250461 داخلي 301 (سيامك قاجار)
تهران- بلوار ميرداماد، مابين پمپ بنزين و مسجد الغدير، پلاك 1/167 سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور طبقه سوم، شوراي عالي انفورماتيك كشور

طرح موضوع و مشكلات
پيش‌نويس لايحه «قانون حمايت از سازندگان پايگاههاي داده»

باب نخست - كليات
فصل اول - محدوده حمايت
ماده 1- اين قانون از «سازنده» پايگاه دادهاي كه ممكن است در ساخت آن از روشهاي ابداعي تجمع و آرايش و/يا سرمايه گذاري صرف اقتصادي استفاده شده باشد حمايت مي‌كند.
ماده 2- حمايتهاي اين قانون شامل برنامه و نرم افزارهاي رايانه اي كه براي ساخت يا عمليات پايگاه داده مورد استفاده قرار گرفته نخواهد شد.

ماده 3- «پايگاه داده» مجموعهاي از مطالب مستقل، داده يا اطلاعاتي است كه به طور منظم يا روشمند ترتيب يافته -كه در اين قانون به آن اثر نيز اطلاق مي‌شود- و توسط ابزارهاي الكترونيكي يا هر واسط ديگر قابل دستيابي است.
ماده 4- «سازنده» پايگاه داده عبارت از هر شخص حقيقي يا گروهي از اشخاص حقيقي يا شخصيت حقوقي است.
ماده 5- «مطالب» پايگاه داده عبارت از آثار مستقلي است كه به وسيله سازنده پايگاه داده پديد نيامده.
ماده 6- «محتويات» پايگاه داده عبارت است از مطالب و ساير داده و اطلاعات تشكيل دهنده پايگاه داده.
ماده 7- «بخشهاي غيراساسي» يعني بخشهايي از پايگاه داده كه در دسترس عموم قرار گرفته به طوري كه تكثير از آن موجب زيان به حقوق انحصاري سازنده پايگاه داده نشود.
ماده 8- «تغيير اساسي» به معناي اصلاح (اضافه، حذف يا تغيير) كمي و/يا كيفي در نحوه تجمع و آرايش محتويات پايگاه داده است به نحوي كه با يك پايگاه داده جديد مواجه شويم.
ماده 9- «تغيير غيراساسي» اقداماتي است كه صرفاً براي ادامه عملكرد و كارايي پايگاه داده ضروري باشد.
ماده 10- (رزرو)
ماده 11- (رزرو)

ماده 12- «سازنده» پايگاه داده داراي حقوق انحصاري به شرح زير است:
1. تكثير موقت يا دائم پايگاه داده به هر وسيله يا به هر شكلي جزئاً يا كلاً.
2. ترجمه، تطبيق، ترتيب يا هر نوع تغيير در پايگاه داده.
3. هر نوع تكثير، توزيع، ارتباط، نمايش يا اجراي عمومي كه ناشي از اعمال فوق باشد.
4. هر شكل از توزيع عمومي پايگاه داده يا نسخه هايي از آن.
5. هر نوع ارتباط، نمايش يا اجراي عمومي پايگاه داده.
ماده 13- اثر زماني مشترك محسوب ميشود كه در خلق آن چند شخص حقيقي همكاري داشته باشند.
ماده 14- اثر زماني مركب تلقي ميشود كه بر مبناي اثر اصلي و بدون مشاركت مولف اثر اصلي به وجود آمده باشد.
ماده 15- اثر زماني جمعي است كه به ابتكار يك شخص حقيقي يا حقوقي و تحت مديريت يا نام وي ساخته و توزيع شده باشد. اين اثر در مجموع ناشي از مشاركت اشخاص متعدد در ساخت آن است بدون آنكه به طور اختصاصي حق جداگانهاي براي هر يك از آنها نسبت به مجموعه اثر ايجاد شده باشد.
ماده 16- اثر مشترك اصولاٌ در مالكيت مشاع سازندگان آن قرار دارد، مگر آنكه شركت هر يك از سازندگان به قصد اشتراك نبوده و بدون ايجاد زحمت در اثر مشترك، به طور جداگانه بتوانند از نتيجه مشاركت خود بهره مند شوند. 
ماده 17- اثر مركب در مالكيت سازندهاي كه آنرا ساخته قرار خواهد گرفت مشروط بر آنكه حقوق اثر ابتدايي (اثر اصلي) را رعايت كرده باشد.
ماده 18- مالك اثر جمعي شخص حقيقي يا حقوقي است كه اثر به نام او انتشار يافته، مگر آنكه بر خلاف آن توافق شده باشد.

ماده 19- تجمع و آرايش فكري و اصيل از محتويات يك پايگاه داده تحت حمايت حق تاليف قرار خواهد گرفت.
ماده 20- حمايتهاي حق تاليف اين قانون نسبت به مطالب مندرج در پايگاه داده اعمال نخواهد شد.
ماده 21- مطالب مندرج در پايگاه داده براساس مجوز دارنده حق در اختيار سازنده پايگاه داده قرار خواهد گرفت.
ماده 22- اعطاي حق تأليف براي پايگاه داده نبايد به حقوق مكتسبه مطالب مندرج در آن خللي وارد كند.
ماده 23- حمايت قانون حق تأليف از پايگاههاي داده به نام صاحبان حق اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي براساس قانون حاكم يا توافقهاي بين المللي كه دولت جمهوري اسلامي ايران به آنها ملحق شده باشد به عنوان اثر ادبي- هنري اعطاء خواهد شد.

ماده 24- مدت حمايت حق تأليف از پايگاه داده موضوع اين قانون كه به موجب وصايت يا وراثت منتقل مي‌شود از تاريخ فوت سازنده پنجاه سال است و اگر وارثي وجود نداشته باشد يا بر اثر وصايت به كسي منتقل نشود براي همان مدت به منظور استفاده در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار خواهد گرفت.
ماده 25- مدت حمايت اثر مشترك پنجاه سال پس از فوت آخرين سازنده خواهد بود.
ماده 26- مدت حمايت از اثر جمعي تا پنجاه سال از تاريخ ساخت متعلق به مالك حقيقي يا حقوقي خواهد بود.
ماده 27- در موارد انقضاء و يا فسخ حقوق انتقالي، در صورت حيات سازنده، استفاده از حق مذكور متعلق به خود او و در غير اينصورت تابع ترتيب مقرر در ماده 24 خواهد بود.
ماده 28- تغيير اساسي در تجمع و آرايش محتويات، پايگاه داده جديدي به وجود خواهد آورد كه مي‌تواند از تاريخ جديد موضوع حمايت اين قانون قرار گيرد. چنين حمايتي نبايد زياني به حقوق موجود در ارتباط با پايگاه داده اصلي ايجاد كند.
ماده 29- هر نوع تغيير غيراساسي در تجمع و آرايش محتويات پايگاه داده اثري در مدت حمايت ايجاد نخواهد كرد.

ماده 30- سازندگان پايگاه دادهاي كه به نحو كمي و/يا كيفي سرمايه گذاري در تحصيل، تطبيق، و ارايه محتويات كرده اند در برابر «استخراج» و «كاراسازي مجدد» از همه يا بخشهاي اساسي (كمي و/يا كيفي) محتويات پايگاه داده مطابق مقررات اين باب حمايت خواهند شد.
ماده 31- حق مزبور در اين فصل صرفنظر از اينكه پايگاه داده و/يا مطالب مندرج در آن تحت حمايت حق تأليف در اين قانون يا حمايت ساير قوانين قرار دارد يا نه اعمال خواهد شد.
ماده 32- اجراي حقوق اين فصل تاثيري بر حقوق مكتسبه مطالب مندرج در آن ندارد.


ماده 33- حمايتهاي قانوني اين باب براي 15 سال از تاريخ ساخت پايگاه داده اجرا خواهد شد. اين مدت از تاريخ اولين روز در دسترس قرار دادن عمومي و يا ايجاد تغييرات اساسي در پايگاه داده محاسبه خواهد شد.
ماده 34- شروع مدت حمايت از سازنده پايگاه داده مطابق مقررات فصل پنجم از باب دوم اين قانون خواهد بود.

باب چهارم – بهره برداري منصفانه و مجوزهاي قهري
فصل هشتم – بهره برداري منصفانه
ماده 35- هرگاه كاربر قانوني براي دسترسي به محتويات پايگاه داده ناگزير از اجراي حقوق انحصاري سازنده مذكور در ماده 11 باشد نيازي به كسب مجوز از سازنده ندارد.
ماده 36- «استخراج» و/يا «كاراسازي مجدد» از بخشهاي غير اساسي محتويات پايگاه داده توسط كاربر قانوني به مقاصد علمي و فني و آموزشي و تربيتي در حدود متعارف مجاز است.
ماده 37- كاربر قانوني پايگاه داده مي تواند، بدون مجوز سازنده جهت استفاده شخصي از محتويات پايگاه داده به نحو غير الكترونيكي تكثير نمايد.
ماده 38- كاربر قانوني در استفاده از امتيازات اين فصل نبايد به حقوق مشروع سازنده و صاحبان قانوني محتويات پايگاه داده خللي وارد كند.

ماده 39- به منظور رقابت مشروع در صنعت پايگاه داده و ايجاد مشاغل اطلاعاتي، امتياز پايگاههاي دادهاي كه بر اساس شرايط زير به وجود آمده اند    مي تواند به منظور تجاري براساس شرايط منصفانه و بدون تبعيض بر اساس آيين نامه مخصوص به اشخاص متقاضي حقوق خصوصي واگذار شود:
1. مراجع يا مؤسسات دولتي و دوايري كه موظف شده اند اطلاعات را منتشر سازند و يا اصولاً وظيفه آنان انجام چنين كاري است.
2. شركتها و مؤسساتي كه دولتي نيستند ولي به موجب يك دستور اداري وظيفه انحصاري براي انتشار اطلاعات دارند.
ماده 40- كاربر قانوني پايگاه داده مي تواند بدون مجوز سازنده پايگاه داده موضوع اين فصل از بخشهاي غيراساسي محتويات پايگاه داده به منظور تجاري استفاده كند مشروط برآنكه منبع آن را ذكر نمايد.

باب پنجم – حقوق مشترك
فصل نهم – علامت
ماده 41- نام و عنوان و نشان ويژه و اسامي ملكي (domain name) در اينترنت كه معرف اثر است از حمايت اين قانون برخوردار خواهد بود و هيچكس نمي‌تواند آن را براي اثر ديگري از همان نوع يا مانند آن به ترتيبي كه القا شبهه كند به كاربرد.
ماده 42- در انتهاي نام، عنوان و نشانه ويژهاي كه معرف اثر است و اين قانون از آن حمايت مي‌كند بايد حرف لاتين c درون يك دايره حك شود.
ماده 43- سازندگان پايگاههاي داده مي‌توانند نام و عنوان و نشان ويژه و اسامي ملكي اثر خود را در مراكزي كه سازمان مديريت و برنامه ريزي آگهي      مي نمايد به ثبت برسانند. چگونگي و ترتيب انجام تشريفات ثبت و همچنين مرجع پذيرش درخواست ثبت به موجب آيين نامه خواهد بود.

ماده 44- هر كس حقوق انحصاري سازنده پايگاه داده را كه مورد حمايت اين قانون است به نام خود يا به نام سازنده بدون اجازه او و يا عالماً يا عامداً به نام شخص ديگري غير از سازنده به هر طريقي نشر يا پخش يا عرضه كند به حبس تأديبي از شش ماه تا سه سال محكوم خواهد شد.
ماده 45- متخلفان از ماده 41 اين قانون به حبس تأديبي از سه ماه تا يك سال محكوم خواهند شد.
ماده 46- نسبت به متخلفان از مواد اين قانون در مواردي كه به سبب سپري شدن مدت حق سازنده، استفاده از اثر با رعايت مقررات براي همگان آزاد است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عنوان شاكي خصوصي را خواهد داشت.
ماده 47- شاكي خصوصي مي‌تواند از دادگاه صادر كننده حكم نهايي درخواست كند كه مفاد حكم در يكي از روزنامه ها به انتخاب و هزينه او آگهي شود.
ماده 48- مراجع قضايي مي‌توانند ضمن رسيدگي به شكايت شاكي خصوصي نسبت به جلوگيري از نشر و پخش و عرضه آثار مورد شكايت و ضبط آن دستور لازم به ضابطين دادگستري بدهند.
ماده 49- اثرهايي كه پيش از تصويب اين قانون پديد آمده از حمايت اين قانون برخوردار است. اشخاصي كه بدون اجازه از اثرهاي ديگران تا تاريخ تصويب اين قانون استفاده يا بهره برداري كرده اند به هيچ نحوي نمي‌توانند حقوق انحصاري سازنده پايگاه داده را جز با اجازه سازنده و يا قائم مقام او با رعايت اين قانون اعمال نمايند. متخلفان از حكم اين ماده و همچنين كساني كه براي فرار از كيفر به تاريخ مقدم بر تصويب اين قانون اثر را به طور غيرقانوني مورد استفاده قرار دهند به كيفر مقرر در ماده 45 محكوم خواهند شد.
ماده 50- دعاوي و شكاياتي كه قبل از تصويب اين قانون در مراجع قضايي مطرح گرديده، به اعتبار خود باقي است.
ماده 51- تعقيب بزه هاي مذكور در اين قانون با شكايت شاكي خصوصي شروع و با گذشت او موقوف مي‌شود.

ماده 52- هرگاه متخلف از اين قانون شخص حقوقي باشد علاوه بر تعقيب جزايي شخص حقيقي مسئول كه جرم ناشي از تصميم او باشد خسارات شاكي خصوصي از اموال شخص حقوقي جبران خواهد شد و در صورتي كه اموال شخص حقوقي به تنهايي تكافو نكند ما به‌التفاوت از اموال مرتكب جبران مي‌شود.
ماده 53- جبران خسارت ممكن است به صورت قانوني يا قضايي باشد.
ماده 54- خسارت قانوني معادل 100 ميليون ريال الي 950 ميليون ريال است.
ماده 55- خسارت قضايي براساس ضرر و زيان ناشي از دست دادن بازار يك اثر كه در نتيجه فعل ناقض حق به سازنده وارد مي شود محاسبه خواهد شد. اثبات اين امر به عهده مدعي است كه به طور نامحدود قابل تقويم به خسارت مالي است.
ماده 56- اگر اثر تحت حمايت اين قانون مطابق آئين نامه مخصوص به ثبت نرسيده باشد جبران خسارت فقط به نحو قضايي صورت خواهد پذيرفت.
ماده 57- اگر سازنده اثر خود را مطابق قانون به ثبت رسانده باشد در انتخاب خسارت قضايي يا قانوني اختيار دارد و بايد اين مسأله را در دادخواست ابتدايي تصريح نمايد.

ماده 58- آئين نامه هاي اجرايي اين قانون از طرف سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، وزارت دادگستري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تهيه و به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.
فصل دوازدهم – متفرقه
فصل يازدهم – جبران خسارت
فصل دهم – مجازاتها
فصل هشتم – مجوز قهري
فصل هفتم - مدت حمايت در حقوق خاص
باب سوم - حقوق خاص مربوط به سازندگان پايگاه داده
فصل ششم - حقوق سرمايه گذاري
فصل پنجم - مدت حمايت در حق تاليف
باب دوم – حق تاليف
فصل چهارم - حق تاليف پايگاه داده
فصل سوم - حقوق سازنده
فصل دوم - تعاريف

 

اشتراک گذاری این مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

امکانات پنل پیامک گاما

پاسخگویی 24 ساعته

 
تلفن :26410617-26410616 (021)
آی دی تلگرام : @gamasupport
پیامک: 02126410616
ایمیل: gamapayamak{@}gmail.com

   از طریق سفارش آنلاین پنل به صورت آنی ایجاد شده و نام کاربری و رمز عبور از طریق پیامک و ایمیل برای شما ارسال میگردد پرداخت وجه نیز پس ازفعالسازی و تحویل پنل انجام خواهد شد بنابراین میتوانید قبل از پرداخت وجه سامانه را به صورت کامل تست نمایید 

جعبه ها

ورود